Yazı Boyutu

a a a

EYÜP SULTAN TARİHİ MERKEZYÖNETİMİ PLANLAMA ÇALIŞMALARI

Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetimi (ESTAM), Eyüp Sultan Meydanı ve Çevresini içeren 98 hektarlık alanın tasarım, yönetim ve planlanmasına yönelik her türlü tasarrufu gerçekleştirmek amacıyla 24 Haziran 2014’te çalışmalarına başlamıştır. ESTAM’ın ilk aşaması olan “Planlama Aşaması”3 yıllık bir maratondan sonra tamamlanmıştır.

Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetimi Planlama Alanı, Haliç Köprüsü’nden Piyerloti’ye kadar uzanan alanı kapsamaktadır. Bu alan, Haliç aksıyla bütüncül değerlendirilmekte ve 7 ayrı bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler; 1. Merkez Bölgesi, 2. İkincil Merkez Bölgesi, 3. Rekreasyon Bölgesi, 4. Amcazade Park ve Bakı Bölgesi,5. Kültür Adası, 6. Otopark Bölgesi, 7. Mezarlık Bölgeleridir.

Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetimi kapsamında 7 ayrı bölgede yaklaşık 67 adet proje yürütülmektedir. Projeler İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı ve Eyüp Belediyesi,Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetimi koordinasyonundadır. Planlama ve tasarım safhası tamamlanan ESTAM’ın 2017 Ocak ayı itibariyle ikinci aşaması olan Uygulama Safhasına geçilmiştir.